Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych

Niestety obecna sytuacja na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych nie jest za dobra. Ponad połowa firm jest nieprzystosowana do zatrudnienia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Z badań wynika, że ponad 40 % przedsiębiorstw nie prowadzi żadnych czynności, które mogłyby umożliwić zatrudnienie dla tej grupy ludzi. Dodatkowo 80 % zapytanych pracodawców uważa, że osoby z niepełnosprawnością są tak samo efektywne jak inni pracownicy. Więc czemu ich sytuacja na rynku pracy jest zupełnie inna?

Według badań wielkim ograniczeniem w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do pracy zawodowej są od lat występujące negatywne stereotypy, dotyczące zdolności wykonywanych czynności. Pracodawcy ze względu na brak doświadczenia we współpracy z kandydatami niepełnosprawnymi, z góry zakładają, że dani pracownicy będą gorzej wykonywać powierzone zadanie. Zwróćmy również uwagę na to, że większość pracodawców posiada braki z związane z kwestiami formalno-prawnymi. Nie posiadają wiedzy z zakresu wspierania zatrudnienia dla tej grupy osób. Spowodowane jest to tym, że pracownicy kadr oraz HR, którzy są odpowiedzialni za procesy rekrutacyjne nie posiadają odpowiedniej wiedzy z tego zakresu. Warto odwiedzić strony dla niepełnosprawnych, na których często możemy znaleźć informacje o ofertach pracy.

Dlatego, aby to zmienić potrzebna jest edukacja dla tych grup, które mają za zadanie rekrutowanie pracowników. Przez te wszystkie braki powiązane z doświadczeniem oraz niedociągnięcia we współpracy z osobami niepełnosprawnymi pojawiają się stereotypy, które skutkują mniejszym rozwojem miejsc pracy dla danej grupy ludzi. Lecz większa ilość firm zaczyna zauważać korzyści płynące z posiadania pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością, przede wszystkim plusy ekonomiczne. Przedsiębiorstwo dostaje z tego tytułu dofinansowanie z funduszu PERON, dodatkowo umacnia się wizerunek firmy, dzięki możliwości pracy dla inwalidy.

 

Artykuł napisany we współpracy z: Rampa.net.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *