Praca w domu: warto czy nie?

Praca zdalna to coraz częściej spotykana forma zatrudnienia, która dla jednych jest kuszącą perspektywą, a dla innych koniecznością. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że praca w domu ma same plusy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie jej aspekty, nim podejmiemy decyzję, że chcemy zarabiać bez wychodzenia z domu.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taką formę pracy. Wiele zawodów jest niemożliwych do wykonywania w domu. Ciężko bowiem wyobrazić sobie lekarza czy nauczyciela, którzy wykonują swe obowiązki poza siedzibą pracodawcy. Jest jednak spora  grupa zawodów i zajęcia, które wcale nie wymagają codziennego meldowania się w biurze o stałej godzinie. Zdalnie pracować mogą graficy, copywriterzy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, np. usługi krawieckie czy sklep internetowy. Taki rodzaj pracy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z pewnych względów muszą pozostać w domu, np. z powodu opieki nad dziećmi czy niepełnosprawności.

Zalety pracy w domu:

Swoboda i brak bezpośredniej kontroli

Jako jedną z największych zalet pracy zdalnej często wymienia się brak bezpośredniego nadzoru przełożonego. Osoby posiadające wypracowany rytm i sposób pracy, który niekoniecznie musi się podobać szefom (ale oczywiście jest skuteczny i efektywny), doceniają to, że nikt nad nimi nie stoi i nie liczy im każdej minuty poświęconej na wykonywane zadanie. Wymaga to ogromnej samodyscypliny, ale daje też pełną swobodę.

Samodzielne zarządzanie własnym czasem

Nie każdy jest stworzony do siedzenia za biurkiem przez osiem godzin dziennie. Brak zmian i monotonia pracy nie wpływają dobrze na nasze obowiązki i sprawiają, że wykonujemy je mniej efektywnie. Pracując zdanie sami decydujemy o godzinach pracy, jej miejscu i o przerwach. Jeśli w trakcie wykonywania pracy wyskoczy Ci pilne wyjście na dwie godziny, nikt nie będzie Ci robił z tego tytułu problemów, a zaległości możesz odrobić nawet w środku nocy. Takie przywileje pracy zdalnej doceniają szczególnie młode mamy, które w trakcie dnia mają sporo obowiązków związanych z wychowaniem dziecka i prowadzeniem domu.

Brak dojazdów, oszczędność czasu

Pracując w domu nie musisz martwić się o stanie w korkach i spóźnienia do biura. To Ty decydujesz o której godzinie zaczynasz pracę i nie musisz się do niej śpieszyć. To ogromna oszczędność czasu zważywszy na to, że dojazdy do i z pracy w godzinach szczytów komunikacyjnych zabierają sporo czasu. To również wielki plus dla osób, które ze względu na dużą odległość pomiędzy ich miejscem zamieszkania a siedzibą firmy nie są w stanie stawiać się codziennie w biurze. W ten sposób można pogodzić mieszkanie w bieszczadzkiej dziczy z pracą w Warszawie czy innym dużym mieście.

Oszczędność pieniędzy

Brak konieczności codziennego dojeżdżania do pracy sprawia, że w portfelu zostaje więcej gotówki. W skali miesiąca to kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na komunikacji miejskiej, a dla zmotoryzowanych nawet kilkaset złotych zaoszczędzonych na paliwie, które – jak wiadomo – nie tanieje.

Cisza i spokój

Pracując w biurze zwykle dzielimy przestrzeń z kilkoma osobami, co dla niektórych osób stanowi spory dyskomfort w wykonywaniu zadań. Ciężko bowiem się skupić, kiedy przy biurku obok ktoś rozmawia przez telefon, a zewsząd słychać stukanie w klawiaturę. Praca w domu eliminuje takie rozpraszające czynniki.

Brak dresscode’u

Praca w biurze wymaga, zwłaszcza od kobiet, nienagannego wyglądu co wiąże się z wykonywaniem makijażu, układaniem włosów, koniecznością noszenia eleganckich strojów i niewygodnych szpilek. Pracę w domu możesz wykonywać w wygodnym dresie i bez konieczności poprawiania makijażu co kilka godzin.

Jeśli zdecydujesz się na pracę zdalną, pamiętaj, że wymaga ona dużej samokontroli i bycia osobą bardzo dobrze zorganizowaną. Pracując w domu trzeba dawać z siebie tyle samo, co podczas pracy w biurze. Należy wykazać się odpornością na czynniki, które mogą wpływać rozpraszająco oraz umiejętnością rozdzielania obowiązków od czasu wolnego. Taki rodzaj pracy nie daje też raczej szans na otrzymanie umowy o pracę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *