Jeśli brakuje nam miejsca w mieszkaniu na przechowywanie przetworów, rowerów lub rzadko używanych rzeczy (jak np. ozdoby choinkowe) to przydatną okazuje się piwnica bądź komórka lokatorska. Jednak nie każde mieszkanie posiada taką dodatkową przestrzeń. Wówczas chętnie byśmy ją dokupili, tymczasem nie każdy wie, że samej piwnicy nie można w prosty sposób sprzedać.

artkarp

Komórka lokatorska czy piwnica

Na początek sprawdźmy jaka jest różnica między piwnicą i komórką lokatorską. Piwnica jest najczęściej większa i spotkamy ją na rynku wtórnym, przeciętnie ma około 4 – 7 mkw.  Komórki lokatorskie są nowocześniejsze, z łatwiejszym dostępem i standardem i mają zazwyczaj 2 – 4 metrów. Decydując na kupno takiej nieruchomości powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje zapotrzebowania. Piwnica ma trochę większa przestrzeń, I może być przydatna w przechowywaniu większych rzeczy, natomiast może mieć problem z dostępem. Co w przypadku gdy rzeczy znajdujących się w niej będziemy potrzebować dosyć często, może powodować pewien problem. Komórka lokatorska jest o wiele wygodniejsza w stosunku do piwnicy jeśli chodzi dostęp, jest to bardziej nowoczesne rozwiązanie wykorzystywane przez deweloperów. Przy podjęciu decyzji takiego zakupu musimy wziąć pod uwagę mniejszą przestrzeń którą będziemy mieć do dyspozycji. To wynika z tego, że najczęściej deweloperzy zaoszczędzają przestrzeń dla mieszkań projektując bloki.

Aspekty prawne dotyczące sprzedaży piwnic I komórek lokatorskich

Piwnicy ani komórki lokatorskiej nie można w łatwy sposób sprzedać, ponieważ ustawa o własności lokali mówi, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem. Przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości jest cały lokal, co oznacza, że bez sprzedaży całego mieszkania, niemożliwa jest sprzedaż piwnicy, tak jak nie można sprzedać jednego pokoju w mieszkaniu.

Droga do sprzedaży natomiast co prawda istnieje, ale jest na tyle skomplikowana, że mało kto z niej korzysta. Natomiast  piwnicę lub komórkę lokatorską można wynajmować lub oddać w użytkowanie. Sąsiedzi mogą wynajmować czy nieodpłatnie użyczać piwnice czy schowki, bowiem do wynajęcia komuś danego lokalu lub jego części nie trzeba być jego właścicielem.

Artykół przygotowany we współpracy z http://www.karpatia.net.pl

Obrazek źródło: Karpatia nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *